Скільки сну нам потрібно та чому важливо спати? Запитань щодо кількості годин сну більше, ніж відповідей і варіюються вони від людини до людини та життєвого періоду.
Наприклад, новонародженим протягом першого року потрібно до 18 годин на день, малюкам 1-3 років потрібно 12-15, дітям у віці 3-5 років потрібно 11-13 годин, 10-12-річні потребують 9-11 годин, а підліткам потрібно 9-10 годин. Потреби дорослого уві сні (починаючи з 17 років) зазвичай становлять 7-8 годин. Протягом восьмигодинного періоду сну здорова спляча людина повинна проходити через різні фази сну приблизно кожні 90 хвилин.
Вчені виділяють такі етапи сну:
- Етап W (пробудження);
- Стадія N1;
- Стадія N2;
- Стадія N3;
- Стадія R.
Стадія N1 — перехідний період від пробудження до засинання. На цьому етапі:
- ви спите, можете почути розмови оточуючих і легко можете прокинутися;
- ви можете трохи відкрити свої повіки, а ваше дихання сповільнюється;
- ваше серцебиття стає регулярним;
- кров’яний тиск та температура мозку знижуються.
На Стадії N2 сон зазвичай триває близько 20 хвилин. Ваше тіло зменшує активність, щоб підготувати вас до глибокого сна. Вас важче розбудити, а функції метаболізму сповільнюються.
2 перші етапи часто називають легким сном.
Далі йде Стадія N3, іноді званий повільний сон, через повільні хвилі дельти мозку. Сон N3 – це регенеративний період, коли ваш організм відновлюється. Перша частина стадії N3 триває від 45-90 хвилин. Наступні етапи коротші періоди часу.
Сон N3 зменшується з віком, так що люди похилого віку можуть входити у фазу повільного сну N3 вночі. Це відбувається у людей похилого віку незалежно від їхнього здоров’я і не вказує на розлади сну або захворювання.
Етап R називається сном REM чи «швидким рухом очей» (БДГ). Перший епізод сну REM зазвичай відбувається після 90-110 хвилин сну, потім кожні 90 хвилин. Час сну REM більш тривало пізно вночі. На його частку припадає до 20-25% загального часу сну у дорослих людей, хоча частка зменшується з віком (у новонароджених може становити 80% всього сну).
Серцеві та дихальні ритми збільшуються та стають нерегулярними. А Натаніел Клейтман і Юджин Асерінскі з Чиказького Університету 1953 знайшли зв’язок між фазою БДГ і сновидіннями.
На цьому етапі мозок надзвичайно активний, і наші очі, хоч і закриті, швидко переміщують погляд, ніби ми пильнуємо.
Розуміння стадій сну, періоду їх настання є необхідністю досягнення здорового сну.